TAJUPLNÁ TRANSYLVÁNIA – SEDMOHRADSKO
ALEBO -
Lákajú vás legendy a ľudové bájky viac než história a fakty? Vydajte sa s nami do Rumunska – do krajiny, ktorá je neodmysliteľne spojená s historkami o krvilačnom vládcovi. Tajomný hrad Bran v Transylvánii však nie je jediným miestom, ktoré stojí za našu zastávku na potulkách Sedmohradskom. Stredoveké hrady patria medzi najvýznamnejšie národné pamiatky Rumunska a ich sláva je známa po celom svete. Rumunsko je krajina samozrejme aj s krásnou prírodou, svojskou kultúrou a unikátnymi pamiatkami, za ktorými sa v nasledujúcich riadkoch vydáme. To, čím je Transylvánia známa najviac, si dôkladne stráži uprostred – priamo v srdci krajiny. Mesto Brašov spĺňa všetky atribúty moderného a historického mesta, no okrem toho ho obklopujú aj krásne Karpaty, ktoré z neho robia obľúbené letovisko.
Navštívime mesto Hunedoara a hrad Mateja Korvína, Mesto Sibiu, Sinaia, hrad Peleš, Brašov, Sighisoara, soľná baňa Turda.
12.09.24 - 15.09.24 (príchod krátko po polnoci z nedele na pondelok po polnoci 16.09.2024)
04.07.24 štvrtok večer – 08.07.24 z nedele na pondelok po polnoci - vypredané
cena len 239 € / os., Ubytovanie 2x v 3* hoteli s raňajkami. So sprievodcom.
Program:
1. deň: ( štvrtok )
Odchod vo večerných hodinách zo Slovenska. Nástup možný bez príplatku - Liptovský Mikuláš/Liptovský Hrádok/ Liptovský Peter/Poprad/ Prešov/ Košice mestách a obciach na trase a aj ceste číslo 18 dohoda možná.
2. deň : ( piatok )
V ranných hodinách príchod do mesta Hunedoara, ( cca 640 km )kde sa vypína majestátny hrad Mateja Korvína a perla rumunských hradov. Hrad, kde bol uväznený aj známy gróf Dracula, dal postaviť Ján Huňady v 15. storočí. Miestni si pamätajú príbehy o upírovi, ktorého nebolo možné zabiť, kým mu ostrý predmet neprebodol srdce. O malom priemyslovom mestečku Hunedoara v južnej Transylvánii by sa svet nedozvedel, keby neexistoval stredoveký Korvínov hrad, ktorý bol v tejto oblasti postavený pred viac než šiestimi storočiami. Cesta do hradu vedie cez masívny drevený most opierajúci sa o štyri piliere. Jedným z najznámejších miest Korvínovho hradu je Matejova lóža postavená na žiadosť kráľa Mateja Korvína. Ide o dvojposchodový objekt s otvorenými terasami zdobený freskami zobrazujúcimi legendu o pôvode rodu Korvínovcov. Nasledovať bude presun do Sibiu ( cca 100 km )a jeho prehliadka. Uvidíte Veľké a Malé námestie s rímsko-katolíckym kostolom s vežou, Palác Brukenthal a Most klamárov. Ubytovanie v meste Brašov ( cca 140 km ), alebo jeho blízkosti.
3. deň : ( sobota )
Raňajky. . Transylvánia uprostred Južných Karpát je jedným z najopustenejších a najmenej známych kútov Európy. Môžeme sa len domnievať, kde končí história a kde začína príbeh írskeho spisovateľa Brama Stokera, isté však je, že gróf Vlad Tepeš Dracula skutočne existoval a jeho praktiky, ktorými likvidoval svojich protivníkov, sa nedali nazvať inak než diabolské. Tento hrad je údajne jediným hradom v Transylvánii, ktorý sa v skutočnosti hodí na popis Drakulovho hradu a je to ikonický hrad Bran zo 14. storočia, kde bude naša ďalšia zastávka. Hrad sa nachádza pár minút od mesta Brašov . Je celý obkolesený veľkou krásnou záhradou. V roku 1920 mesto Brašov venovalo hrad rumunskej kráľovnej Márii Edinburskej, ktorá ho nechala zrekonštruovať. Kráľovná si hrad veľmi obľúbila, od roku 1940 je tu dokonca na želanie samotnej panovníčky uložené jej srdce. Najlepšie je zavítať sem hneď ráno, aby ste sa vyhli davom turistov. Ide totiž o vôbec najnavštevovanejšiu rumunskú pamiatku. Presun do horského mestečka Sinaia ( cca 50 km ), pešia prechádzka k rozprávkovo krásnemu zámku Peleš, letnému sídlu rumunskej kráľovskej rodiny. Nachádzajú sa v ňom bohato zdobený interiér. Hrad Pele, ktorý je považovaný za vzdialeného príbuzneho svetoznámeho nemeckého hradu Neuschwanstein, je bezpodmienečne jedným z najkrajších hradov v Európe. Pôvodne slúžil ako letné sídlo za vlády rumunského kráľa Karola I. a dnes svojim návštevníkom ponúka veľkolepé výhľady. Po presune späť do Brašova, jedného z najnavštevovanejších miest v Rumunsku sa konečne zoznámime s týmto krásnym mestom, ktoré založil Rád nemeckých rytierov v roku 1211. Medzi najväčšie pamiatky mesta patrí Čierny kostol. Pokiaľ by počas požiaru v 17. storočí zhorel úplne, dnes by sa pravdepodobne volal inak. Alebo nijak. A taktiež by celkom určite nebol najväčšou gotickou katedrálou od Viedne až po Istanbul. Čierny kostol sa nachádza na veľkom námestí, ktoré obklopujú paláce a kupecké domčeky, hradby, či pekná budova radnice. Ďalšou a nevšednou atrakciou je Strada Sforii – najužšia ulička v Rumunsku. Keby jej šírka mala o niekoľko centimetrov menej, bola by tiež najtesnejšou uličkou v celej Európe. Pokiaľ ide o prvenstvá, v Brasove sa dá navštíviť ešte jedno – prvá rumunská škola, z ktorej je dnes školské múzeum a nájdete ho v mestskej časti Schei. Málokto vie, že medzi rokmi 1950-60 sa Brašov volal Oraşul Stalin, teda "Stalinovo mesto". Prírodnou dominantou Brašova je hora Tampe, ktorú si nemožno nevšimnúť priamo nad historickým centrom. Dnes sa môže hora Tampe popýšiť obrovským "hollywoodskym" nápisom Brasov, ktorý sa za súmraku rozsvecuje. Ale niekedy bol na tejto hore priamo nad mestom, dokonca s pomocou vyrúbania stromov, vytvorený obrovský nápis, kde stálo "Stalin". Individuálne voľno. Návrat do hotela. Nocľah.
4. deň: ( nedeľa)
Po raňajkách sa presunieme do nádherného starovekého mestečka Sighisoara.( cca 120 km) Prejdeme sa dobovými uličkami, navštívime rodný dom Vlada Tepeša, Draculu, v ktorom je v súčasnosti reštaurácia. Prezrieme si unikátne Schody učencov, Hodinovú vežu z prvej polovice 14. storočia a orloj , benátsky dom z 13. storočia a dominikánsky kláštor. Návšteva tohto mesta je ako vrátenie sa v čase. Individuálne voľno. Mesto je zapísané na zozname UNESCO. Návrat do autobusu a presun do Turdy, (cca 130 km ) kde absolvujeme prehliadku soľnej bane. Soľ sa tu ťažila už v 13. storočí. Následne návrat do autobusu, plánovaný odchod na Slovensko, príchod po polnoci. ( 620 km do Liptovského Mikuláša)
Na palube autobusu nebudú chýbať zábavné súťaže, atraktívne ceny a dobrá nálada a občerstvenie.
Vstupy :
soľná baňa Turda Salina 30 LEI ( cca 7 eur) / dospelá osoba, 15 LEI / deti, študenti, seniori
zámok Peleš 30 LEI ( cca 7 eur) / osoba - 45 min. prehliadka
zámok Bran 40 LEI ( cca 8,50 eur) / osoba
zámok Hunedoara 20 LEI ( cca 4,50 eur) / osoba (po skupinovej zľave )
Ceny v eurách sú orientačné. Za zmenu ceny vstupu ck nezodpovedá.
Nástupné miesta bez príplatku:
Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Liptovský Peter, Poprad, Prešov, Košice, v mestách a obciach po trase.
Cestovné úrazové poistenie – 1,60 €/os.deň.